Dobry laptop do wielu zastosowań- jak wybrać ?

Written by

Czy zakup laptopa jest obecnie dobrym pomysłem ? 

Biorąc pod uwagę szeroką dostępność sprzętów wszelakich, często można nieco pogubić się we współczesnym rynku. Zacznijmy od tego, że na przestrzeni lat wiele się zmieniło. Obecnie technologia rozwija się w naprawdę zastraszającym tempie. Jeszcze 10-15 lat temu laptopy dość znacząco różniły się od komputerów stacjonarnych, oferując często dużo niższe osiągi, oraz dość 'toporną” konstrukcję w porównaniu do tych współczesnych. 

   Dzisiejsze komputery osobiste. w niczym nie odbiegają od komputerów stacjonarnych, są przy tym zgrabne i oferują  możliwości długiej pracy bez dostępu do zasilania.  Do ich niewątpliwych zalet należą głównie:

  • Kompaktowa konstrukcja- Spakuj swój laptop do torby czy plecaka, by mieć przy sobie dostęp do wszystkich ważnych plików, i pracy gdziekolwiek jesteś.
  • Możliwość długiej pracy przy użyciu baterii- Nie potrzebujesz dostępu do zasilania, by pracować przez wiele godzin w pociągu, samolocie czy autobusie.
  • Mobilność-  W przeciwieństwie do komputera stacjonarnego nie potrzebujesz wielkiego biurka, monitora czy innych akcesoriów, masz jedno urządzenie, które możesz zabrać ze sobą wszędzie i wykonywać swoją pracę równie skutecznie.
  • Szeroki wybór i atrakcyjne ceny-  Obecnie znajdziesz na rynku urządzenia, które usatysfakcjonują Cię niezależnie od wykonywanej profesji i potrzeb. Nie musisz również wydawać milionów, by cieszyć się profesjonalnym sprzętem przez lata.

Podsumowując, laptop oferuje szerokie spektrum możliwości, w związku z tym będzie świetnym wyborem niezależnie od tego czym się zajmujesz.

Sprzęt adekwatny do potrzeb

Ilu ludzi na świecie, tyle zróżnicowanych potrzeb. Producenci oferują wiele maszyn do wyboru. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, należy zastanowić się,  do czego taki sprzęt będzie nam służył. Wybór możemy podzielić na kilka podstawowych kategorii :

  • Laptop do pracy- Komputer ten powinien być przede wszystkim dość kompaktowy, jednak zapewniający  możliwość komfortowej pracy. W takim przypadku  najlepiej sprawdzi się sprzęt  o przekątnej od 13,3 do 15,6 cali. Jeśli chodzi o podzespoły, wystarczy aby sprzęt posiadał podstawowy procesor ze zintegrowaną kartą graficzną, która bez problemu poradzi sobie z obsługą podstawowych programów, przeglądarek czy pakietów biurowych. Z dodatkowych kwestii warto zwrócić uwagę na jakość spasowania oraz wygodną klawiaturę do pisania.
  • Laptop domowy-  Jak sama nazwa wskazuje, będzie nam służył głównie w warunkach domowych, raczej rzadko będziemy go przewozić. W związku z tym, lepiej sprawdzą się tutaj nieco większe matryce tj. 15,6-17 cali. Ich główną zaletą  jest wygoda podczas oglądania filmów, grania w proste gry oraz przeglądania internetu. Przy wyborze takiej opcji warto zwrócić uwagę na wysoką jakość matrycy, najlepiej  sprawdzą się tutaj matowe, anty refleksyjne ekrany. Jeśli oglądamy dużo filmów, można zwrócić uwagę na opcje z matrycą w technologi OLED. Warto zwrócić uwagę również na możliwości dot. ewentualnej rozbudowy sprzętu o dodatkową pamięć ram.
  • Laptop do gier/montażu –  Wobec tego sprzętu wymagania są już  zdecydowanie wyższe. Należy wybierać sprzęty z dedykowaną kartą graficzną, ponieważ ta zintegrowana nie wystarczy do obsługi wymagających gier. Jeśli chodzi o procesor, również celujemy już w nieco wyższą półkę. Procesor z serii  Intel core i5 czy AMD Ryzen 5   to absolutne minimum w tym segmencie. Kolejną ważną kwestią będzie tutaj ilość pamięci ram oraz zastosowany system chłodzenia, ze względu na to, że laptopy z taką wydajnością są narażone na dużo wyższe temperatury. Jeśli chodzi o matryce- tutaj również najlepiej sprawdzą się ekrany wielkości 15.6-17 cali.
  • Ultrabooki-  Przeznaczone dla osób, które ze sprzętu korzystają głównie w podróży, dlatego też kluczową rolę w tym segmencie odgrywa waga, smukłość, oraz wydajność baterii, tutaj wybieramy matrycę o przekątnych 11.6-14 cali.

Jaki laptop wybrać?

   Załóżmy, że jesteśmy zdecydowani na komputer osobisty, wiemy też do jakich celów będziemy go używać. Jaki zatem sprzęt powinniśmy wybrać ? 

Przede wszystkim  należy kierować wyborem odpowiedniej marki, najlepiej takiej, która posiada już ugruntowaną  pozycję na rynku, co świadczy o jej wieloletnim doświadczeniu. Specyfikacja sprzętu może różnić się  w zależności od  ceny. Poniżej przedstawiamy orientacyjne widełki cenowe odnoszące się do wyżej wymienionych już typów sprzętu:

Laptop do pracy- 1000-1800 zł

Laptop domowy- 1500-2800 zł 

Laptop do gier/montażu- 3500-11.000 zł 

Ultrabooki- 4000-8000 zł 

   Jak widać, skala jest dość szeroka, warto jednak zwrócić uwagę na to, że  konkretne modele, często dostać można w różnych specyfikacjach technicznych- od tej podstawowej po absolutny „full wypas”. Podane wyżej wartości są jedynie orientacyjne i często trafić można na ciekawe wyjątki. Biorąc jednak pod uwagę  zastosowanie sprzętu oraz budżet, którym dysponujemy, możemy na tej podstawie dość jasno określić kierunek, który nas interesuje, co na pewno pomoże w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Gdzie bezpiecznie kupować

Aby dokonać udanego i satysfakcjonującego zakupu warto wybierać  sklepy o ugruntowanej pozycji na rynku, które oferują możliwości doboru  dodatkowej gwarancji, wsparcie techniczne, oraz fachową pomoc przy wyborze odpowiedniego sprzętu. Czołowe sklepy na rynku oferują również dość atrakcyjne, konkurencyjne ceny, przy zachowaniu wysokiej jakości usług.

Zobacz: http://jak-wybrac.pl/jak-wybrac-laptopa-jaki-laptop-kupic-wybieramy-dobrego-laptopa/

Article Categories:
Elektronika

Dodaj komentarz