Zabytki w mieście

Written by
Rzeszów jest dzisiaj pięknym i malowniczym miastem coraz częściej zamieszczanym na turystycznych mapach. To miejsce, które należy odwiedzić jeśli cenicie sobie historię zawartą w pałacach i starych, liczących setki lat kamienicach. Czy uwierzycie, że to miasto kiedyś było brzydkim kaczątkiem pełnym szarych kamienic i ludzi żyjących z zasiłków? Dzisiaj to miasto o nowoczesnym przemyśle, licznych miejscach pracy, dobrych zarobkach i wysokim komforcie życia. Jak tylko zdecydujesz się na wycieczkę do tego miejsca, zapoznaj się z listą najatrakcyjniejszych zabytków.

Rzeszów – zabytki warte obejrzenia

Kontrowersyjny pomnik

To punkt, którego nie da się nie zauważyć. Wywołujący erotyczne skojarzenia monument ma wysokość ponad 38 metrów i stoi w samym centrum miasta, w miejscu gdzie krzyżują się główne drogi prowadzące z południa na północ i zachodu na wschód. To pomnik Czynu Rewolucyjnego, który podobno przedstawia stylizowane liście lauru, zresztą sami ocenicie. Po jednej stronie liści lauru stoi Nike a po drugiej żołnierz, robotnik i chłop ze sztandarem rewolucji.

Rzeszowski rynek

Rynek w Rzeszowie to miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie, szczególnie że przeszło renowację. Nowa nawierzchnia, wspaniałe kamienice i liczne ogródki gastronomiczne to punkty warte dłuższego spaceru. Pod rynkiem znajdują się liczne tunele i magazyny, w których w XVII wieku składowano wino i ryby. To głęboki na 10 metrów labirynt pomieszczeń i korytarzy. Są one dostępne dla zwiedzających a trasa zwiedzania to prawie 370 metrów. Zwiedzanie podziemi to ciekawa wycieczka turystyczno – historyczna. Ukryte przejścia, pozostałości żelaznych krat, cegły liczące sobie kilkaset lat, tunele wzbogacone o repliki rycerskich zbroi i białej broni to nie lada gratka dla każdego fana historii. Podczas zwiedzania koniecznie przespacerujcie się ulicą 3-go Maja wzdłuż której ciągną się schludnie utrzymane kamienice z XVII i XVIII wieku.

Ratusz w Rzeszowie

Mieszczący się na rzeszowskim rynku Ratusz powstał w okolicy XVI wieku, a w latach późniejszych został rozbudowany. W budynku znajduje się sala główna, miejsce obrad Rady Miasta oraz siedziba Urzędu Miasta i Prezydenta. Co godzinę usłyszycie również dobiegający z Ratusza hejnał miasta.

Kaplica św. Huberta

Jest to kaplica myśliwska pochodząca jeszcze z czasów baroku. Ufundowana przez księcia Jerzego Ignacego Lubomirskiego, została wybudowana w XVIII wieku , w podzięce dziękczynnej za uratowanie ranionego podczas polowania księcia. Jej pierwowzorem jest kościół warszawski i zbudowana została na planie krzyża greckiego. W środku obejrzycie piękne freski nieznanego autora, ołtarzyk z wizerunkiem Madonny z dzieciątkiem oraz medalion zawierający sentencję „S. Huberte venantium patrone protegr eos qui te colunt”.

Rzeszów – miasto zabytkowych kamienic

W tym wielowiekowym mieście spotkacie ogrom równie starych kamienic, między innymi:

Luftmaszyna

Ten zabytkowy obiekt mieści się przy ul. Słowackiego 4/Kościuszki 1. Kamienica została zbudowana w XIX wieku i z początku była hotelem. Odbywały się w niej liczne bale, przedstawienia teatralne i podobno nawet „przybytek rozpusty”.

Dom Esterki

Trzypiętrowa kamienica z XVII wieku mieszcząca się przy Rynku 15 i Mickiewicza 2 została wybudowana w 1617 roku przez mieszczanina Marcina Gaidę. Przez lata kamienica zmieniała właścicieli, w XVIII wieku mieścił się w niej browar, działały w niej sklepy a w piwnicach powstały magazyny. W 1915 roku działała w niej apteka a obecnie mieszczą się w niej kawiarnie, kluby i szkoła językowa.

Kamienica Różyckich

Ta trzypiętrowa kamienica powstała w 1910 roku według projektu H. Starka i St. Majerskiego. W okresie II wojny światowej była siedzibą gestapo a w czasach komunistycznych była siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa. Dzisiaj we wnętrzu budynku spotkacie wiele autentycznych secesyjnych elementów takich jak metaloplastyka obejmująca okucia drzwi oraz balustrady schodów i balkonów oraz ciekawe, narożne okna oddzielone kwiatowymi ornamentami.

Rzeszów – miasto pałaców i dworów

W Rzeszowie możecie zwiedzić liczne dwory i pałace, każdy z nich to niezapomniane historyczne miejsce warte zobaczenia.

Pałac Jędrzejowiczów

Ten secesyjny pałac został zbudowany w 1883 roku i znajdziecie go na rzeszowskim Osiedlu 1000-lecia. Pałac powstał poprzez całkowitą przebudowę mieszczącego się w jego miejscu dworu, a obecnie mieści się w nim oddział leczenia chorób płuc. Niestety budynek niszczeje i wymaga dzisiaj gruntownego remontu.

Pałac Burgallera

Pałac ten to dwupiętrowy budynek powstały w 1823 roku, który znajdziecie przy ulicy Zamkowej 1. Przy pałacu znajduje się piękny ogród a sam budynek należy do nurtu budownictwa nazywanego „dworkiem pod blachą”. Budynek ma status zabytku rejestrowanego i dzisiaj jest siedzibą dla Polskiego Radia Rzeszów.

Dwór Franciszka Piątkowskiego

Do zabytkowych obiektów Rzeszowa należy także Dwór Franciszka Piątkowskiego. Budowa tego dwukondygnacyjnego budynku utrzymanego w stylu regencji/baroku została rozpoczęta w okolicy 1730 roku. Zbudowany został dla nadwornego bibliotekarza rodziny Lubomirskich – F. Piątkowskiego. Na fasadzie budynku zobaczycie typowe dla tego okresu girlandy, rozetki i maski a obramienie komina wzbogacone jest o malowidła dwóch popiersi powstałe w XIX wieku.

Letni Pałac Lubomirskich

Mieszczący się przy ulicy Dekerta 2 pałac został zaprojektowany przez Tylmana z Gameren i zbudowany został w XVII wieku, a jego pierwszym właścicielem był Jerzy Ignacy Lubomirski. Pałac zbudowany jest w stylu charakterystycznym dla późnego baroku. W otoczeniu pałacu znajdował się niegdyś piękny ogród, oranżeria i zwierzyniec. Ogród zachował się do dzisiaj. W roku 1936 roku w budynku mieściło się dowództwo 10. Brygady Kawalerii, z ówczesnym płk. Stanisławem Maczkiem. Obecnie budynek należy do Okręgowej Izby Lekarskiej i przechodzi gruntowną konserwację. Rzeszów jest miastem przemian. Odnowione zabytki zachęcają do odwiedzin coraz więcej osób. To miasto o bogatej historii i tradycji. Stare kamienice i zadbany rynek są idealnym tłem dla rodzinnych fotografii a liczne pałace przeniosą Was w czasy króli i książąt.
Article Categories:
Rzeszów

Comments are closed.